Het grootste uitzendbureau in Groningen, Friesland en Drenthe

  • Agro
  • Volle schuren: zo voorkomt u overlast van knaagdieren

Volle schuren: zo voorkomt u overlast van knaagdieren

  • 16 augustus 2026
  • Agro
  • Marja Dijkstra

De oogst is grotendeels van het land en de schuren raken weer voller. Voor muizen en ratten breekt daarmee óók een aantrekkelijke periode aan. Zodra het buiten kouder wordt en voedselbronnen op het land afnemen, zoeken knaagdieren beschutting en voedsel op het erf. Stallen, voeropslagen, machinebergingen en loodsen zijn dan al snel interessante plekken. Juist nu is het daarom belangrijk om alert te zijn en overlast te voorkomen.

Volle schuren: zo voorkomt u overlast van knaagdieren

Meer dan alleen overlast

Een muis in de schuur lijkt misschien onschuldig. Toch kunnen knaagdieren flinke schade veroorzaken. Ze knagen aan isolatiemateriaal, verpakkingen en elektriciteitskabels. Dat kan leiden tot storingen, uitval van machines en zelfs brandgevaar.

Daarnaast vormen ratten en muizen een serieus risico voor de bedrijfshygiëne. Ze kunnen ziekteverwekkers verspreiden die onder andere leptospirose (de ziekte van Weil), listeria, salmonella en coli kunnen veroorzaken. Via bijvoorbeeld urine en uitwerpselen kunnen ze voer, opgeslagen producten en oppervlakken besmetten. Daarmee vormen ze ook een risico voor de gezondheid van uw dieren.

Kortom: hoe eerder u knaagdieren buiten de deur houdt, hoe beter.

Extra risico tijdens en na de oogst

Voor akkerbouwbedrijven is het najaar een belangrijk moment. Schuren liggen vol met aardappelen, uien, granen en andere producten. Knaagdieren vinden hier volop voedsel en beschutting. Knaagdierschade aan deze producten leidt direct tot kwaliteitsverlies, rot en in het ergste geval afkeuring van producten door de afnemers.

Schade blijft bovendien niet beperkt tot de opgeslagen producten. Muizen en ratten knagen graag aan kabels en bedrading van bijvoorbeeld trekkers, rooiers en sorteerinstallaties. Een beschadigde kabelboom kan voor kostbare reparaties en ongewenste stilstand zorgen. Zeker in een drukke periode zit niemand daarop te wachten.

Ook op melkveebedrijven is goede plaagdierbeheersing belangrijk. Naast de risico's voor voer en diergezondheid stellen kwaliteitsprogramma's en bijzondere melkstromen eisen aan plaagdierbeheersing. Met onze gecertificeerde aanpak helpen we u om aan deze leveringsvoorwaarden te voldoen, houden we de benodigde registratie op orde en kunt u elke audit met vertrouwen tegemoetzien.

Wat kunt u zelf doen?

Goede plaagdierbeheersing begint niet met bestrijden, maar met voorkomen. Kijk daarom regelmatig kritisch naar uw erf en gebouwen. Een paar praktische aandachtspunten:

  • Houd voer en producten goed afgesloten. Zorg dat knaagdieren zo min mogelijk toegang hebben tot voedsel.
  • Ruim gemorst voer direct op. Ook kleine hoeveelheden kunnen muizen en ratten aantrekken.
  • Controleer gebouwen op gaten en kieren. Kijk vooral bij deuren, gevels, leidingen en andere doorgangen.
  • Voorkom onnodige schuilplaatsen. Houd het erf opgeruimd en beperk rommel, begroeiing en opgeslagen materialen direct langs gebouwen.
  • Let op signalen. Uitwerpselen, knaagsporen, looproutes en beschadigde verpakkingen kunnen wijzen op de aanwezigheid van knaagdieren.
  • Controleer machines en installaties. Zeker wanneer machines langere tijd stilstaan, is het verstandig om bedrading en andere kwetsbare onderdelen regelmatig te bekijken.

Ziet u signalen? Wacht dan niet te lang. Een klein probleem kan zich snel ontwikkelen tot een grotere plaag.

IPM: eerst voorkomen, dan bestrijden

De tijd van overal snel wat gifdozen neerzetten is definitief voorbij. De wet- en regelgeving rondom plaagdierbeheersing is streng en complex. Sinds de invoering van de geïntegreerde plaagdierbeheersing (Integrated Pest Management, oftewel IPM) bent u als ondernemer verplicht om aan te tonen dat chemische middelen pas als allerlaatste redmiddel worden ingezet.

Als volledig gecertificeerd ongediertebestrijder kennen wij de eisen van de controlerende instanties en kwaliteitssystemen. Wij werken strikt volgens de IPM-richtlijnen en ontzorgen u volledig met de methodiek van habitatmanagement. Dit betekent dat we het probleem bij de wortel aanpakken via een vast stappenplan:

  1. Wering en preventie (Habitatmanagement)
    We inspecteren het erf en de gebouwen en brengen mogelijke risico's in kaart. Denk aan gaten en kieren, bereikbare voedselbronnen en plekken waar knaagdieren kunnen schuilen. Waar mogelijk pakken we deze oorzaken eerst aan.
  2. Niet-chemische bestrijding
    Is er toch sprake van knaagdierdruk? Dan zetten we eerst passende mechanische middelen in, zoals klapvallen of andere professionele vangsystemen.
  3. Chemische bestrijding
    Blijft de knaagdierdruk te hoog en leveren niet-chemische maatregelen aantoonbaar onvoldoende resultaat op? Dan kunnen onder strikte voorwaarden toegelaten chemische bestrijdingsmiddelen, oftewel rodenticiden, worden ingezet. Het gebruik hiervan is aan wettelijke eisen en monitoring gebonden.

Onze werkwijze: van nulmeting naar structurele beheersing

Geen bedrijf en geen erf is hetzelfde. Daarom beginnen we met een grondige inspectie van de situatie. We brengen in kaart waar de risico's zitten en welke maatregelen nodig zijn. Maar voordat we zo’n abonnement met u afsluiten, hanteren we een belangrijke spelregel: we stappen nooit in een lopende plaag.

Is er op dat moment al sprake van overlast? Dan pakken we die eerst aan. We brengen de plaagdierdruk terug tot een stabiele en beheersbare situatie. Pas daarna starten we met een serviceabonnement voor structurele plaagdierbeheersing.

Binnen het abonnement komen onze specialisten periodiek langs voor inspectie en monitoring. We houden de situatie in de gaten, sturen waar nodig bij op preventieve maatregelen en houden de benodigde registratie bij. Zo heeft u blijvend zicht op de plaagdierdruk en voorkomt u dat een klein probleem ongemerkt groter wordt.

Lees hier meer over onze ongediertebestrijding.

Over de auteur

Marja Dijkstra

B2B-marketeer

Marja Dijkstra werkt sinds 2021 als B2B-marketeer bij Abiant. Zij schrijft onder andere artikelen voor abiant.nl en voor ons bedrijfsmagazine De Abianter.